Ewa Cesarz. Kobieta w biznesie ma przewagę – wykorzystaj ją!

Młode kobiety na wysokich stanowiskach są w naszym kraju ewenementem. Właśnie kimś takim jest Ewa Cesarz, która opowiedziała nam o tym, jak udało się jej osiągnąć sukces i co on dla niej oznacza. Jej zdaniem to, jak traktowane są kobiety, zależy od tego, na co pozwalają i jaką pozycję sobie wypracowały.

Data urodzenia: listopad 1970 r.

Miejsce urodzenia: Łódź

Zajęcie: prezes zarządu Estetica Polska Sp. z o.o.

Ambicje zaszczepili w niej rodzice, którzy od najmłodszych lat motywowali ją do osiągania jak najlepszych wyników. Jak widać, bardzo skutecznie, gdyż pani Ewa w swojej karierze zawodowej zajmowała wysokie stanowiska. Portal karieramanagera.pl uznał ją za jedną spośród 50 najbardziej wpływowych kobiet polskich mediów. Jak udało jej się osiągnąć tak wiele w tak krótkim czasie?

Mocne zderzenie z rzeczywistością

Ewa Cesarz od dzieciństwa miała głowę pełną marzeń. Chciała pisać książki, malować obrazy i podróżować po świecie. W szkole nie znosiła matematyki. Uwielbiała zaś rysunek i taniec. Była bardzo wrażliwą osobą. Myślała obrazami, dźwiękami i emocjami. Właśnie dlatego tak zaskakujący wydaje się wybór kierunku studiów. „Wybrałam uczelnię ekonomiczną, która nie do końca pasowała do moich predyspozycji i zainteresowań” – opowiada pani Ewa. Fakt ten nie powinien jednak zbytnio dziwić, biorąc pod uwagę, że pani Ewa wywodzi się z rodziny przedsiębiorców.

Wybór, którego dokonała, oznaczał dla niej mocne zderzenie z rzeczywistością. Już po trzecim roku studiów zaczęła pracować na pełen etat w niemieckiej firmie wydawniczej Vogel Publishing. „To doświadczenie dało mi okazję uczestniczenia w tworzeniu pierwszych międzynarodowych projektów na polskim rynku” – mówi . Z tamtego okresu pani Ewa bardzo ciepło wspomina swojego szefa, Martina Hugo: „Potrafił we mnie wzbudzić olbrzymią wewnętrzną motywację, kreatywne podejście do biznesu i determinację. Te cechy pozostały we mnie do dziś”. Pani Ewa uważa, że były to kluczowe atrybuty na tym etapie jej kariery.

Po obronie pracy magisterskiej przeniosła się do Warszawy, gdzie podjęła pracę w firmie Migut Media. „Budowaliśmy tę firmę od podstaw. Była to dla mnie szkoła życia, a jednocześnie wielka satysfakcja i pasja. Czas nauki i rozwoju” – wspomina. Pani Ewa zajmowała się zarządzaniem w sektorze usług b2b, a następnie publikacjami b2b jako wiceprezes zarządu. Wraz ze swoimi współpracownikami wprowadzała na rynek tytuły prasowe oraz portale internetowe, organizowała duże konkursy dla branży informatycznej, telekomunikacyjnej i energetycznej. Pracowała z największymi klientami. Firma osiągała sukcesy, spośród których największą satysfakcję pani Ewie przyniósł otrzymany przez Migut Media tytuł „Gazeli biznesu”, przyznawany przez Puls Biznesu.=

Bizneswoman

Według pani Ewy, aby dobrze funkcjonować w biznesie, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czego się chce. Ponadto należy być uczciwym, pracowitym, konsekwentnym i kreatywnym. Istotne jest również pozytywne myślenie i otaczanie się ludźmi o podobnym nastawieniu. Nie należy się poddawać, ale czasami trzeba wiedzieć, kiedy odpuścić.

Będąc kobietą sukcesu w biznesie, pani Ewa nigdy nie odczuła przejawów dyskryminacji ze względu na swoją płeć. „Uważam, że bycie kobietą może stać się przewagą, jeśli się to umiejętnie wykorzysta. Nie wierzę w stereotypy” – twierdzi. Według pani Ewy, kobiety ciężej pracują na swój sukces, gdyż brak im pewności siebie, przez co trudniej im się „sprzedać”. Z drugiej strony, lepiej radzą sobie ze stresem i są bardziej wytrwałe. Jednocześnie pani Ewa przestrzega przed wszelkiego rodzaju generalizacjami, gdyż sukces zawsze osiągają konkretni ludzie, znajdujący się w konkretnej sytuacji. „Najtrudniejsze to przebić się i uzyskać pierwszy awans. Zwłaszcza, że wiele z nas nie traktuje kariery w kategoriach priorytetu życiowego. Trudnościom zawsze należy stawiać czoła, a nie przed nimi uciekać. Bez względu, czy jest to mobbing, molestowanie czy niesprawiedliwe traktowanie” – przekonuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *