Aktywny wypoczynek czy plażowe opalanie?

Okres wakacji to dla wszystkich długo oczekiwany czas. Każdy zastanawia się wtedy, dokąd wyjechać na urlop i jak najlepiej go wykorzystać. Są oczywiście tacy, którzy się przygotowali i już od dawna wiedzą, co będą robić w wolnym czasie oraz gdzie i z kim go spędzą. Ci, którzy jeszcze nie wiedzą, na pewno coś wymyślą. Grunt, to mieć z czego wybierać.

Wybór sposobu spędzenia wakacji jest ogromny. Możliwości multum, ale nie wszystkie na każdą kieszeń. Jednak teraz biura podróży oferują takie ceny i w takich ośrodkach, że coraz większa część społeczeństwa może sobie pozwolić na skorzystanie z tych usług. Dokąd zatem udać się na wakacje, żeby nie zmarnować urlopu i świetnie się bawić?

Aktywny wypoczynek

Tę formę wypoczynku najczęściej i najchętniej wybierają ludzie młodzi, którzy nie zdążyli porządnie zmęczyć się podczas roku szkolnego czy akademickiego. Wybierają wtedy spływy kajakowe, wypad w góry, intensywne wyjazdy na wszelkie możliwe koncerty, imprezy masowe lub wyprawę na łódki. To rewelacyjny sposób na przeżycie wakacji. Co prawda, w takim ruchu czas szybko mija, ale za to zostają wspomnienia. Aktywny wypoczynek jest o wiele bardziej korzystny dla organizmu niż leżenie plackiem na kocyku na zatłoczonej plaży. Wszak opaleniznę najszybciej „łapie się” w ruchu. Podczas aktywnych wakacji można nabyć wiele nowych umiejętności, poznać ciekawych ludzi i, co najważniejsze, przeżyć niezapomniana przygodę.

Młodzież zazwyczaj jest w wstanie sama sobie zorganizować taki wyjazd. Skrzykują się, dzwonią w interesujące ich miejsca i jeśli tylko mają fundusze, wyruszają. Jeśli jednak ktoś chce, by tę pracę organizacyjną ktoś za nich wykonał – nie ma problemu. Wystarczy udać się do biura podróży Gama ofert jest naprawdę bogata: od wypraw rowerowych, po wspinaczki górskie i nurkowanie. Można wybierać pod względem własnych możliwości fizycznych czy upodobań. Wystarczy tylko wykazać się chęcią, a reszta praktycznie zrobi się sama.

W przypadku rodzin, które nie mają funduszy na całą rodzinę lub rodzice chcą odpocząć również od dzieci, także mogą wesprzeć się biurami, ale i wycieczkami ogłaszanymi w telewizji, szkole. Oczywiście trzeba bardzo dokładnie sprawdzić każde biuro i każdą wycieczkę pod względem wiarygodności. Aczkolwiek oferty dla dzieci są bardzo atrakcyjne. Na pewno każdy z czytelników pamiętał, jak jeździł na obozy, kolonie czy wycieczki organizowane z biur pracy. Dziś jest podobnie, tylko nieco atrakcyjniej. Pociechy prócz klasycznych wyjazdów nad morze czy jezioro, mogą doświadczyć obozów paintballowych, wakacji w siodle, żeglarskich. Jeśli dziecko wykazuje zamiłowanie do sportu, istnieje coś takiego jak obozy sportowe, rozwijające umiejętności koszykarskie, siatkarskie itd. Możliwości na aktywny wypoczynek jest wiele. Są to zarówno wycieczki krajowe, jak i poza granice Polski. Wtedy do wyżej wymienionych atrakcji dochodzi jeszcze możliwość poznania innego kraju, kultury, jedzenia. Aktywny wypoczynek jest tym, który najbardziej relaksuje, poprawia samopoczucie i kształtuje naszą sylwetkę.

Plaża, słońce, piasek

Wypoczynek bez sportu może być równie wspaniały, co aktywny. Każdy, kto wyjeżdża na urlop marzy o błogim lenistwie, grillowaniu i spacerach. Zgodnie z tymi zamierzeniami, wiele osób wyjeżdża nad morze lub za granicę, planując przynajmniej tydzień spędzony pod znakiem plażowania. Spacery po gorącym piasku, zimne drinki, fale opryskujące łydki… Czego chcieć więcej? Pogody. Za granicą ponoć jest pewniejsza. Poza tym, można wówczas zwiedzić nieznane miejsca, zasmakować innego jedzenia, zawrzeć interesujące znajomości i poczuć niezwykły klimat.

Nie można też powiedzieć, że takie wyjazdy pozbawione są w ogóle aktywności. Jest ona po prostu mniej intensywna. Chodzi się przecież na spacery, jeździ na zorganizowane wycieczki oraz zwiedza zabytki i malownicze zakątki, robiąc zdjęcia, korzystając ze świeżego powietrza i słońca

Takie wakacje wybierają najczęściej osoby starsze lub rodzice, zmęczeni pracą, pragnący odpocząć od codziennego zgiełku. Wtedy dobrze jest tak sobie bezczynnie poleżeć na plaży, gdy już wyśle się dzieci na rozwijający obóz młodzieżowy.


Autor: Alicja Bondar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *