Dłoń jest twoją wizytówką – dbaj o paznokcie!

Czyste, schludne i starannie wypielęgnowane dodają uroku i świadczą o estetyce. Dłonie przykuwają uwagę, dlatego też niezmiernie ważne jest systematyczne dbania o ich wygląd. W okresie letnim warto także poddać pielęgnacji paznokcie u stóp, bowiem odkryte obuwie uwydatnia ich wszelkie mankamenty.

W ciągu dnia zarówno dłonie, jak i stopy narażone są na liczne uszkodzenia związane z wykonywanymi obowiązkami domowymi, pracą czy chociażby pisaniem na klawiaturze. Rutynowe czynności sprawiają, że paznokcie stają się podatne na urazy i przebarwienia, bardziej się rozdwajają, ścierają i łamią. Ogromny wpływ ma stosowanie chemicznych detergentów, wykonywanie ręcznych robót, niezakładanie rękawiczek, częste forsowanie dłoni oraz nadmierne chodzenie w twardym, niedopuszczającym powietrza obuwiu.

Jak je pielęgnować?

Regularnie obcinaj! – obcinać należy krótko, ale nie za krótko, tak aby nie doszło do naruszenia warstwy naskórka. Właściwie przycięte paznokcie powinny wystawać lekko ponad opuszek palca, dłuższe są znacznie częściej skłonne do rozdwojeń.

Zsuń skórki! – poświęć na to zaledwie kilka minut po każdej kąpieli. Wykorzystuj do tego drewniany patyczek bądź miękką szczoteczkę. Nigdy nie używaj przyborów metalowych. Taki drobny, ale systematycznie wykonywany zabieg sprawia, że wówczas nie jest konieczne wycinanie, gdyż lekko usunięte skórki nie rzucają się w oczy.

Stosuj zmywacz nie częściej niż raz w tygodniu! – używanie go znacznie niszczy płytkę paznokcia.

Zainwestuj w oliwkę! – jeśli twoje paznokcie są skłonne do rozdwajania i często się łamią zaopatrz się w oliwkę. Przecierane nią paznokcie zarówno u rąk jak i stóp są błyszczące, zdrowe i wytrzymałe.

Dobierz odpowiedni pilnik! – do pielęgnacji wykorzystuj jedynie pilniki papierowe, które nie powoduje żadnych urazów paznokcia. W przypadku paznokci u nóg nie jest zalecane zaokrąglanie kształtu paznokci. Dla uzyskania lepszego efektu użyj polerki, która zlikwiduje wszelkie przebarwienia.

Odżywiaj się zdrowo! – bez wątpienia na stan ogólny paznokcie ma decydujący wpływ dieta. Niezbędnym elementem są tu witaminy i minerały, takie jak żelazo, cynk, witaminy z grupy B. Warto zatem wprowadzić do swego jadłospisu wszelkiego rodzaju owoce i warzywa, czerwone mięso, jajka i ziarna zbóż.

Jak ocenić stan paznokcia?

Zdrowa płytka nie ma przebarwień, jest gładka i mocna. Niekiedy zmiany odcienia paznokci mogą być sygnałem alarmowym mówiącym o różnorakich chorobach: zapaleniu płuc, chorobach serca, anemii, cukrzycy, problemach z wątrobą. Powszechnie niepokoje budzą także białe plamki pojawiające się zwłaszcza na paznokciach u dłoni. Teoretycznie są one oznaką braku witamin, w rzeczywistości jednak rzadko kiedy symbolizują coś poważnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *