Dobór chodzika dla dziecka

Chodziki dla dziecka to kolejna przydatna rzecz dla dziecka w okresie jego dorastania. Niektóre mają żywe i barwne kolory, a inne kuszą atrakcyjną ceną. Z reguły jednak warto zwrócić uwagę na chodzik, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie czyli gdy trzyma się rączkami np. formie wystającego z tyłu pałąku, a gdy idzie to popycha jeździk trzymając się bezpiecznie. Dzisiaj rynek oferuje szeroki asortyment chodzików. Większość z nich posiada interaktywne blaty edukacyjne wraz z wyróżniającymi się przyciskami, mrugającymi światłami, czy zabawkami. Ważne jest jednak by wybierając pojazd dla malucha zwracać uwagę na nie tylko formę i rodzaj, ale jego atrakcyjność ze względu na bezpieczeństwo i praktyczność.

Zalety użytkowania chodzika dla dziecka na codzień

Samo znajdowanie się w chodziku dla dzieci to w większości duża frajda. Wówczas maluchy mogą dotrzeć w niemalże każde miejsce oraz bez problemu poruszać się po domu, przy czym nie wkładają w to zbyt dużo wysiłku. Tylko mały ruch nóżek, odepchnięcie od podłogi i gotowe. Konstrukcja to także sygnał dla rodziców by oddawał pełne poczucie, że dziecko jest zabezpieczone przed urazem. Czasami jednak w niektórych sytuacjach złudne, gdyż nie zawsze da się przypilnować dziecko np. na nierównościach lub progach. Praktyczny chodzik dla dziecka został wymyślony by nie tylko ułatwiać małym poruszanie, ale też samą naukę chodzenia. To jednak również czasem powoduje, że maluch się rozleniwia, a samodzielna nauka stawiania pierwszych kroków przez dziecko przebiega wolniej.

Chodzik dla dziecka, za i przeciw

W czasie chodzenia w chodziku, nie zawsze każdy mięsień wykonuje tą samą pracę. Także zmysł równowagi ulega zmniejszonej koordynacji ruchowej. Warto mieć to na względzie kupując chodziki dla dzieci gdyż w chodziku dziecko stale jest bezpieczne, poprzez podpory, a podczas zwykłego chodzenia tak sytuacja nie wygląda. Stosunkowo zwiększony czas używania chodzika może przyczynić się do opóźnienia procesu chodzenia i dziecko zacznie samodzielnie chodzić później, a same jego upadki będą pojawiać się znacznie częściej podczas prób realizowania kolejnych kroków. Także może pojawić się lęk przed samodzielnym chodzeniem u dzieci już poza chodzikiem, a co za tym idzie zdobywaniem tak potrzebnych mu  doświadczeń potrzebnych do przemieszczania się będzie znacznie zwolnione.

Ważne jest nasz chodzik miał własną zmianę wysokości siedziska, co pozwala wyregulować chodzik do pożądanego wzrostu dziecka. Konieczne jest posiadanie regulacji na potrzeby przesunięcia siedziska od pulpitu zaś obrotowe kółka, co najmniej cztery powinny być silikonowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *