Jak ubezpieczyć mieszkanie

W dzisiejszych czasach ubezpieczenie mieszkania stanowi jedną z najrozsądniejszych decyzji. Wzrost przestępczości, coraz częściej dotykające nas klęski żywiołowe i niefortunne zrządzenia losu sprawiają, że właściwe zabezpieczenie przyszłości jest niezbędne. Pytanie tylko, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia?

Przede wszystkim warto wiedzieć, iż istnieją dwa rodzaje ubezpieczeń majątkowych – ubezpieczenie mienia obowiązujące w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia losowego, takiego jak włamanie czy też powódź, oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, przysługujące wówczas, gdy w wyniku twego działania szkodę poniósł ktoś inny, przykładowo: osoba wynajęta przez ciebie do sprzątania przy wykonywaniu swojej pracy łamie nogę – jeśli nie masz OC, zobligowany zostajesz do wypłacenia poszkodowanej stosownej rekompensaty.

Co ważne przy wyborze ubezpieczenia?

Podstawowym czynnikiem przesądzającym o ewentualnym przyszłym odszkodowaniu jest wysokość płaconej stawki ubezpieczeniowej. Im niższa stawka, tym niższe potencjalne odszkodowanie. Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę na określone w niej limity. Jeśli przegapimy ten drobny element może dojść do sytuacji, gdy pomimo kradzieży drogiego sprzętu otrzymane odszkodowanie stanowi jedynie 50% jego wartości. Przeważnie owe niskie limity wiążą się z przedmiotami, które kradzieży podlegają najczęściej – chociażby elektronika. Zanim zdecydujemy się na wykupienie polisy, powinniśmy także dokładnie sprawdzić wykaz pozycji niepodlegających odszkodowaniu. Zazwyczaj są to drogocenne dzieła sztuki czy też kolekcje znaczków. Istotne jest również zaznajomienie się z listą wypadków, za które w danej instytucji odszkodowanie nie jest przyznawane. W ofertach ubezpieczeniowych określane jest to pojęciem „wyłączenie odpowiedzialności”.

Co to takiego ubezpieczenie murów?

Ubezpieczenie murów to nic innego jak ochrona przed pojedynczymi zdarzeniami losowymi oraz wszelkimi katastrofami związanymi z żywiołem, najczęściej powodzią, ogniem, uderzeniem pioruna, bądź silnym wiatrem. Tego typu inwestycja dotyczy jedynie tych obiektów nieruchomości, które objęte są hipoteką. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku owego ubezpieczenia odszkodowanie przysługuje tylko w wyniku uszkodzenia ścian określonych budynków, a nie ich wnętrza.

Co robić, by mieć pewność, że ubezpieczenie będzie gwarantowane?

Przede wszystkim składka powinna być opłacana terminowo. Wystarczy bowiem jedna nieuregulowana kwota, a polisa traci swą ważność! Nie wolno także pozbywać się wszelkich dokumentów związanych z zakupionym sprzętem. W przypadku utraty cennych przedmiotów towarzystwa ubezpieczeniowe wielokrotnie wymagają bowiem rachunków, faktur, a nawet zdjęć skradzionych rzeczy. Ponadto nie należy zwlekać ze zgłoszeniem kradzieży na policję. Im dłużej sprawa jest odkładana, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że odszkodowanie zostanie przydzielone. Przed opuszczeniem mieszkania warto dokładnie sprawdzić, czy okna i drzwi nie są otworzone, a gaz i woda są szczelnie zamknięte. Jeśli do uszkodzenia mieszkania, czy też rabunku dojdzie z winy właściciela, rekompensata pieniężna nie zostanie wypłacona. W przypadku kęski żywiołowej od razu powinno się zawiadomić zakład ubezpieczeniowy. Nie jest również wskazane rozpoczynanie sprzątania przed wizytą agenta.

Cenne wskazówki

· Jeśli mieszkasz w domu, ubezpiecz się od żywiołów – burzy, powodzi, huraganu.

· Jeśli mieszkasz w bloku, zainwestuj w OC – zalawszy sąsiada, nie musisz się martwić o ubezpieczenie, bowiem to towarzystwo, w którym wykupiłeś polisę, zajmie się stosownym odszkodowaniem.

· Wynajmując lokal na ostatnim piętrze wieżowca, ulokowanego z dala od rzeki, nie musisz ubezpieczać się w razie powodzi.

· Jeśli wyposażyłeś swój dom w alarm, przeciwwłamaniowy zamek, a twoja dzielnica jest ogrodzona i strzeżona, nie trać pieniędzy na ubezpieczenie przed kradzieżą – ogranicz je maksymalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *