Kiedy do dermatologa? Kilka ważnych informacji

Porady dermatologiczne cieszą się ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem wśród Polek dbających o piękny i zdrowy wygląd swojej skóry. Jednak wizyta u specjalisty to dość duży wydatek i jak się najczęściej okazuje – niezbędny tylko w nielicznych przypadkach. Kiedy więc należy niezwłocznie udać się do dermatologa?

Jednym z najważniejszych determinantów decydujących o konsultacji  jest to, jak długo dokucza nam dana przypadłość skórna. Jeżeli więc na ciele pojawi się wysypka, która nie chce samoistnie zniknąć, należy wybrać się do lekarza rodzinnego. Dopiero kiedy jego rady nie pomogą, może być konieczna wizyta u dermatologa (nie potrzebujemy do niego skierowania). Ciągle powracające problemy ze skórą również są podstawą kwalifikującą do odwiedzenia specjalisty.

Niepokojące zmiany skórne

Kolejnym czynnikiem jest medyczna i genetyczna historia rodzina. Niektóre osoby są zdecydowanie bardziej podatne na  ryzyko zachorowania na raka skóry. Jeżeli więc ktoś w rodzinie cierpiał na tą chorobę, a sama ostatnio zauważyłaś znamię, które zmieniło wygląd na ciemniejszy, powiększyło się lub stało się bolesne, powinnaś skorzystać z porady dermatologa.

Najczęstsze problemy skórne

Czasami leczenie niektórych przypadłości skórnych lepiej jest po prostu zostawić w rękach specjalisty. Zaliczyć do nich można trądzik różowaty, łuszczycę, alergie, bielactwo i łysienie plackowate. Również ostre przypadki trądziku młodzieńczego są często przyczyną wizyt u dermatologa. On, w przeciwieństwie do lekarza rodzinnego, doradzi – jakie oprócz farmakologicznych metod leczenia możesz zastosować – peelingi chemiczne, terapię laserowa i prądem.

Nie wiesz jak masz rodzaj skóry? Tłustą, mieszaną? A może suchą? Kosmetyki, których na co dzień używasz, sprawiają, że masz podrażnioną skórę? Nieodpowiednio dobrany krem może znacząco pogorszyć stan cery. U dermatologa możesz liczyć na serię specjalistycznych badań, które pomogą w ustaleniu rodzaju skóry i dobraniu odpowiednich kosmetyków.

Dermatologia estetyczna

Coraz częściej decydujemy się też na powierzanie pielęgnacji naszej skóry dermatologom, a nie zakładom kosmetycznym. Lekarze specjaliści są nam w stanie zaoferować większy profesjonalizm, w tym także leczenie przyczyn a nie tylko objawów defektów skórnych. Niech więc nie dziwi nas, gdy wśród zabiegów oferowanych przez dermatologów natkniemy się na te wygładzające zmarszczki, regenerujące skórę, modelujące sylwetki i usuwające rozstępy. Skóra jest największym z organów w całym ciele, a także pierwszą linią oporu w starciu z atakującymi nasz organizm zarazkami i infekcjami, więc dbanie o nią jest niezwykle ważne dla ogólnego zdrowia. Właściwa dieta, regularne ćwiczenia, używanie kosmetyków pielęgnacyjnych, a także wizyty u dermatologa, gdy jest to konieczne, zaowocują naszą piękną i zdrową skórą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *