Kobiety na motory

Motocykl to coraz popularniejszy środek lokomocji, także wśród kobiet. Jeśli chciałybyście zdobyć uprawnienia umożliwiające poruszanie się tym fantastycznym środkiem transportu, a jeszcze nie wiecie, jak to zrobić, nasz artykuł pomoże wam wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Dlaczego kobiety robią prawo jazdy na motocykl? Przyczyny są różne. Niektóre z nas przekonuje to, że w mieście można poruszać się na nim szybciej niż samochodem i zaparkować praktycznie wszędzie. Inne kochają prędkość, odrobinę ryzyka i powiew wiatru we włosach. Jednak każda z nas, zanim wsiądzie na swój wymarzony pojazd, musi zacząć od podstaw – zdobyć odpowiedni dokument, czyli prawo jazdy kategorii A, A1 lub A2.

Od czego zacząć?

 Aby zostać motocyklistką, trzeba mieć co najmniej16 lat i zdobyć odpowiednie oświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do kierowania pojazdem. Następnie możecie zapisać się na odpowiedni kurs. Zanim zdacie egzamin, musicie jeszcze zdecydować, która kategoria prawa jazdy będzie wam potrzebna. Ustawa z 2011 roku podzieliła uprawnienia do kierowania pojazdami motocyklowymi na trzy rodzaje. Kategoria A1 uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 oraz  mocy do 11 kW włącznie, a także motocyklem trójkołowym o mocy do15 kW. Dla osób, które planują jeździć motocyklami o mocy nieprzekraczającej 35 kW przeznaczona jest kategoria A2. Jeżeli natomiast chciałybyście dosiadać pojazdu o większej mocy, musicie zdobyć prawo jazdy kategorii A.

Jak wygląda kurs?

W ramach kursu na prawo jazdy każdej z kategorii A musicie przejechać co najmniej 30 godzin szkolnych (po 45 minut) z odpowiednio przygotowanym do tego instruktorem. W największych miastach znajdziecie szkoły, w których jazdy uczą kobiety. Dla wielu z nas może to być znacznym ułatwieniem i zmniejszyć stres związany z nowymi doświadczeniami. Zanim jednak wskoczycie na wymarzoną maszynę, instruktor powinien pokazać wam, jak zbudowany jest motocykl i jak utrzymać na nim równowagę.

Egzamin

Na egzamin należy zapisać się w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Wszystkie dokumenty można ściągnąć z internetu i wydrukować, na przykład na stronie warszawskiego WORD-u. Egzamin składa się z dwu części: teoretycznej i praktycznej. Opłata za egzamin teoretyczny wynosi 22 złote dla wszystkich typów kategorii A, z kolei praktyczna część egzaminu kosztuje każdorazowo 140 zł. Po prawidłowym rozwiązaniu testu obejmującego podstawowe przypisy ruchu drogowego trafiacie na plac manewrowy. Tam należy przygotować pojazd do jazdy, a następnie wykonać manewry: ruszanie z miejsca na wzniesieniu oraz slalom po trasie w kształcie cyfry 8. Ostatnią częścią egzaminu jest wyjazd na ulice miasta, gdzie w ciągu około 25 minut egzaminator sprawdzi wasze umiejętności.

Życzymy powodzenia!

Źródło: Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r., opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 30 poz. 150, z dnia 10.02.2011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *