Muzykomania w ruchu

Do tego, że ruch to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo to nie każdej z nas dbanie o kondycję jednakowo kojarzy się z przyjemnością. Uprawianie sportu jest o wiele bardziej atrakcyjne, jeśli umilamy sobie czas ulubioną muzyką.

Tradycyjne odtwarzacze MP3 weszły na stałe do codziennego użytku. Coraz lepsze i bardziej kompleksowe rozwiązania zastępują wielkie sprzęty grające: z powodzeniem w telefonie komórkowym możemy zmieścić niemałą płytotekę. Jednak wielofunkcyjna komórka nie jest dobrym rozwiązaniem dla amatorów sportu. Podczas treningu stawiamy na minimalizację, bo chcemy czerpać przyjemność z muzyki i swobody ruchu, a nie skupiać się na trzymaniu odtwarzacza.

Jaki odtwarzacz

 Jeśli chcemy zainwestować w nowy odtwarzacz MP3 przeznaczony dla aktywnych, szukajmy małych cudeniek, które na całej długości mają wbudowany klips. Niezbyt wygórowana cena i dobra opinia użytkowników, to cechy playera SanDisk Sansa Clip 2GB. W urządzeniu wielkości pudełka zapałek zmieścimy ok. 500 utworów. Na forach internetowych ten model jest porównywany do dobrze znanych i sprawdzonych modeli ZEN firmy Creative.

Dla wielbicielek gadżetów firma Apple przygotowała nowego iPoda Shuffle. Wodzi na pokuszenie samym wyglądem. Jest o połowę mniejszy od swojego poprzednika, który podbił serca, a właściwie uszy melomanów na całym świecie. Wymiary 45,2 x 17,5 x 7,8 mm mówią same za siebie. Wygodnym klipsem możemy go przypiąć gdziekolwiek, a dostęp do wszystkich funkcji znajduje są na kablu słuchawkowym. To jedyny minus, bo słuchawek nie można zmienić. Nowością jest funkcja VoiceOver. Urządzenie powie nam (tak, powie!), jaki utwór w tej chwili odtwarza, a nawet pozwoli zorganizować własne listy odtwarzania. Menu jest dostępne również w języku polskim, ale sugerowana cena na razie podawana jest w amerykańskiej walucie. 4 GB pamięci i akumulator pozwalający na dziewięć godzin użytkowania, to wszystko za 79 dolarów.

Muzyczne nauszniki

Nowatorskie, aczkolwiek bardzo oczekiwane przez sportowców rozwiązanie, proponuje firma Sony. Najnowszy Walkman WZW-W202 to całkowicie bezprzewodowy odtwarzacz MP3, w którym wszystkie przyciski, wejście USB czy regulacja głośności umiejscowione są w słuchawkach. Wyposażone w 2 GB pamięć urządzenie, jest bardzo lekkie i przy pełnym naładowaniu baterii pozwala na dwunastogodzinne słuchanie muzyki. Można przebiec maraton kilka razy. Tzw. szybkie, trzyminutowe ładowanie, daje nam półtorej godziny odtwarzania ulubionych kawałków. W sam raz na trening. Słuchawki douszne dzięki trzem różnym rozmiarom nakładek właściwie dopasują się do naszego ucha, a łączący je elastyczny przewód nie pozwoli im wypaść. Konkurencyjną funkcją wobec wspomnianego VoiceOver, jest Zappin. Producent wyposażył urządzenie w możliwość zapamiętywania charakterystycznych fragmentów utworów, dzięki czemu możemy je szybko wyszukać. Ergonomiczny kształt, żywa kolorystyka i nieskomplikowana obsługa z pewnością usatysfakcjonują najbardziej wymagających miłośników sportu. Minusem jest cena w przedziale 240–370 zł.

Magiczne dodatki

Jeśli mamy już odtwarzacz, dobrze jest zaopatrzyć się w opaskę na ramię lub nadgarstek, do której mocujemy urządzenie. Producenci wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i tworzą linie dostosowane do konkretnych modeli. Popularne armbandy to szczególnie dobre rozwiązanie dla biegaczy. Bez komplikacji możemy zmieniać utwory, nie przerywając truchtu. Opaski najpopularniejszego producenta – Creative Labs – możemy kupić już od 25 zł. Mniej wygodnym rozwiązaniem są silikonowe pokrowce przypinane klipsem do spodenek. Balansując ciałem, możemy spowodować, że materiał wysunie się ze spinacza, a odtwarzacz spadnie. Równie ważne są słuchawki. Liczy się nie tylko jakoś dźwięku, ale również waga i aerodynamiczny kształt. Najwygodniejsze będą modele douszne, z dodatkowym zaczepem nakładanym na ucho i regulatorem głośności. Rozpiętość cenowa jest duża, ale już za ok. 25 zł kupimy porządne słuchawki (Creative EP 510; Verbatim Flexi Hook).  Dzięki dodatkom możemy znacznie poprawić jakość słuchania muzyki w ruchu, bez konieczności wymiany sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *