Wskazówki czasowe

Nasze życie jest zdominowane przez pośpiech, który spycha zdrowy rozsądek na drugi plan. Mamy coraz więcej obowiązków, a coraz mniej czasu. Jak skutecznie panować nad jego upływem?

Ciągły pośpiech, stres spowodowany nadmiarem spraw na głowie, w rezultacie złość i poczucie bezsilności – to wszystko może być skutkiem złego panowania nad
czasem. Mamy tyle rzeczy do zrobienia, mamy nawet jakiś plan. Ale w rezultacie znowu nic z niego nie wyszło. Mniej więcej już przed południem misternie zaplanowany dzień zmienia się w chaotyczne nic nierobienie. Jak mieć czas na wszystko, a przy tym pozostać w dobrym nastroju? Oto nasze czasowe rady.

Zrób listę

Przestań polegać tylko i wyłącznie na swojej pamięci, zrób listę rzeczy do zrobienia na każdy dzień. Najlepiej rób to wieczorem.

Wybierz priorytety

Uporządkuj w kolejności, co jest dla ciebie najważniejsze. Możesz użyć kolorów, numerów, wszystkiego, co zechcesz, żebyś tylko wiedziała, co jest najistotniejsze. Jeśli czas goni cię czas, napisz obok datę zakończenia zadania.

Czas na poprawki

Pamiętaj, że nie zawsze to, co zaplanujesz, uda ci się zrobić. Eksperci z dziedziny panowania nad czasem sugerują, że błędy oraz przerwy w wykonywaniu zadań zajmą ci dodatkowe 50 procent czasu, który sobie wyznaczyłaś. To znaczy, że zawsze powinnaś sobie zostawić kila godzin na nieprzewidziane sytuacje.

Mierz czas

Gdy robisz rzeczy rutynowe, zmierz, ile zajmuje ci to czasu, dzięki temu będziesz mogła planować wszystko bardziej realistycznie.

Powiedz nie

Rób tylko te rzeczy, które są faktycznie istotne. Jeśli to nie ty jesteś za coś odpowiedzialna, nie rób tego. Każdy ma swoje rzeczy na głowie, nad którymi powinien zapanować. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz nikomu pomóc. Owszem możesz, ale z głową. Pamiętaj, że mówienie „nie” nigdy nie jest słabością.

Biologiczny zegar

Poziomy energii ludzkiej bardzo się różnią w zależności od pory dnia. Niektórzy z nas są najbardziej efektywni tylko rano, inni wolą pracować wieczorami. Zastanów się, jakim typem ty jesteś i najtrudniejsze rzeczy wykonuj w odpowiednim dla siebie czasie.

STOP

Wkładanie dwa razy więcej wysiłku niż jest to koniecznie przynosi tylko jeden procent polepszenia. Naprawdę przesadzona perfekcja jest zbędna. Przestań być zbyt krytyczna wobec siebie i naucz się rozpoznawać, kiedy wystarczy znaczy wystarczy. W innym razie będziesz tylko tracić swój drogocenny czas.

Dobre połączenie

Spróbuj wielozadaniowości. Prasuj podczas oglądania telewizji, ucz się do testu podczas podróży w autobusie albo po prostu powtarzaj w myślach to, czego właśnie próbujesz się nauczyć. Np. gdy bierzesz prysznic.

Nie przekładaj

Jeśli musisz zrobić coś, czego naprawdę nie lubisz albo czujesz, że akurat to przerasta twoje możliwości, zastosuj zasadę szwajcarskiego sera. Brzmi apetycznie. A co oznacza w praktyce? Rób „dziury” albo przerwy w swoich zadaniach, nie musisz przecież wszystkiego zrobić od razu. Dzięki temu nie będzie to takie przerażające, a po każdej zakończonej części zadania będziesz z siebie zadowolona, że udało ci się coś, czego tak się bałaś.

TERAZ ALBO NIGDY

I jeszcze jedno… Nie bierz sobie do serca zasady: „Co masz zrobić dzisiaj, zrób pojutrze, będziesz mieć dwa dni wolnego”. Brzmi zabawnie, ale do niczego dobrego nie prowadzi. Najwięcej czasu tracimy na odkładaniu spraw na później. Za każdym razem mówimy do siebie w duchu: „zrobię to później”. Jest tylko jedna prosta zasada mieszcząca się w czterech słowach: ZRÓB TO OD RAZU. Nie miej dłużej żadnych wątpliwości. Samo nic się nie zrobi. Obowiązków i zaległości przestanie przybywać tylko i wyłącznie, gdy zdecydowanie powiesz „dość!”. Dopiero wtedy staniesz się panią swojego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *