Wypad za miasto

„Wiosna, wiosna w koło, zakwitły bzy…”, chciałoby się zaśpiewać. A co zrobić w wolny, ciepły weekend? Oczywiście, udać się na przejażdżkę, aby choć na chwilę odpocząć od zgiełku i zatłoczonych ulic. Warszawiankom polecamy Powsin i Konstancin-Jeziornę.

Gdy w powietrzu pachnie wiosną, na dworze robi się coraz cieplej, warto zapakować kosz piknikowy, wyciągnąć z piwnicy lub garażu rower i udać się w stronę Wilanowa. Powsin znajduje się około pięciu kilometrów od pałacu w Wilanowie. Do celu, czyli Ogrodu Botanicznego, poprowadzi nas bardzo znana trasa rowerowa.

Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk 

To prawie 40 hektarów porośniętych kilkoma tysiącami okazów drzew, kwiatów i krzewów. Teren ogrodu podzielony jest na grupy tematyczne z odpowiednimi roślinami. Zobaczymy w nim kolekcję flory Polski, roślin drzewiastych, użytkowych, ozdobnych, tropikalnych i subtropikalnych. Zapoznamy się ze szczegółowymi opisami poszczególnych roślin, również zapisanych brajlem, a także drukiem płaskim powiększonym.

Powsiński ogród jest stałym miejscem rodzinnych spotkań i spacerów. Dla dzieci przewidziane są przyrodnicze warsztaty edukacyjne, pikniki i konkursy. Same także możemy urządzić sobie piknik, a później rozkoszować się pięknem natury i odpoczywać z dala od hałaśliwego miasta. Polecamy długi spacer, podczas którego można wdychać świeże powietrze i podziwiać przepiękną roślinność. Niedaleko kas znajduje się letni ogródek oraz kawiarnia. Należy pamiętać o wizycie w szklarni ekspozycyjnej „Zielony Raj”, gdzie zobaczymy aktualnie kwitnące tropikalne gatunki. Wycieczkę do ogrodu polecamy nie tylko wiosną, gdy kwitną magnolie, ale także na początku jesieni, gdy wszędzie leży mnóstwo kolorowych liści. Wtedy można sobie przypomnieć, że złota polska jesień jest naprawdę cudowna. Wszelkie informacje na temat ogrodu na stronie www.ogrod-powsin.pl.

Konstancin Jeziorna

Po pikniku i odpoczynku pora z powrotem wsiąść na rower i drogą numer 724 dojechać do Konstancina-Jeziorny. Jest to jedyne uzdrowisko położone tak blisko Warszawy. Największą atrakcją tego miejsca jest Park Zdrojowy z tężnią solankową. Tężnia to nic innego, jak inhalatorium na wolnym powietrzu. Działanie tego obiektu polega na rozpylaniu i odparowywanie solanki, dzięki temu uzyskuje się mikroklimat o leczniczym działaniu. Należy pamiętać o zalecanym sposobie korzystania z tężni, który obejmuje pobyt bezpośrednio w pobliżu inhalatora (tzw. grzybka) ok. 15­–20 minut, w tężni: 30–60 minut, a na zewnątrz, w okolicy, 2–3 godziny.

Podczas wizyty w tężni uzupełniany jest niedobór mikroelementów. Regularne odwiedzanie tego obiektu wzmacnia ogólną odporność organizmu Szczególnie polecana jest ona cierpiącym na choroby układu oddechowego, nadciśnienie, nerwice oraz osobom, które na co dzień przebywają w zanieczyszczonym środowisku, i palaczom. Natomiast osoby, które mają niskie ciśnienie, niewydolność serca, cierpią na choroby nowotworowe lub są po przebytym zawale, nie powinny korzystać z tego obiektu. Uważać powinny kobiety w ciąży. Gdy już zażyjecie odpowiedniej dawki mikroelementów, pora na posiłek przed powrotem do Warszawy. Konstancin oferuje wiele restauracji i karczm. Latem należy pamiętać o zarezerwowaniu stolika, ponieważ słoneczne dni przyciągają w te strony wielu amatorów aktywnego stylu życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *