Zumba! Sposób na wolny czas

Miks tańca i aerobiku w rytmach latino to najnowszy trend na polskim rynku fitness. Jeśli znudziły ci się typowe zajęcia na siłowni, masz pełno energii i chcesz zadbać o figurę, zumba jest właśnie dla ciebie.

W rozpiskach niemal każdej siłowni widnieje tajemniczo brzmiąca zumba. Na pytanie, co to takiego, panie w recepcji mówią krótko i zwięźle – to taka odmiana gimnastyki przy muzyce. Jednak w wypadku tej aktywności owa definicja nie jest wystarczająca. Zumba to prawdziwy szał i coś znacznie więcej niż tradycyjne podskoki na zajęciach stepu czy salsy.

Co nam daje zumba?

Taniec ten kojarzy się z czymś egzotycznym, dlatego też nierzadko przywodzi na myśl Afrykę i ekstatyczne pląsy dzikich plemion. I nie ma w tym nic mylnego. Aktywność ta to najlepszy sposób na wyładowanie napięć, rozgrzanie ciała i spalanie kalorii. Na zajęciach grupowych przeważnie ćwiczy się przy melodiach żywiołowych i przede wszystkim szybkich. Wynika to zarówno z charakteru oryginalnego tańca, jak i jego ciekawych układów oraz z samego znaczenia słowa zumba. W języku gruzińskim wyraz ten stanowi popularne powiedzenie – wystarczy tylko chcieć. Z tego powodu często mówi się o zumbie jako o bodźcu do działania i specyficznym rodzaju aktywności, który uwalniając drzemiące w nas pokłady energii, zachęca do życia i przywraca radość. W całym tym przedsięwzięciu chodzi o rozruszanie mięśni. Wystarczy więc kilkuminutowe energiczne uczestniczenie w zajęciach, by wprowadzić w ruch całe ciało. Fachowcy w dziedzinie fitness wypowiadają się na temat nowatorskiego ćwiczenia niezwykle pozytywnie. Zdaniem specjalistów od zdrowego stylu życia zumba jest idealna dla osób dbających o figurę. Wyrzeźbione ciało, talia osy, a do tego wspaniała zabawa przy rewelacyjnej muzyce to także innowacyjny sposób spędzania wolnego czasu.

Skąd to się wzięło?

Pomysłodawcą ciekawego stylu tańca jest kolumbijski choreograf i trener aerobiku – Alberto „Beto” Perez. Celem wykreowania nowej formy aktywności była chęć trafienia w gusta wszystkich chcących i lubiących się ruszać. Idea zumby polega więc na tym, iż niezależnie od zdolności tanecznych do wspólnej zabawy przyłączyć może się każdy. Kroki zostały tak zmodyfikowane, aby nikt nie pozostawał w tyle. Jednoznaczne scharakteryzowanie tej formy ćwiczeń tak naprawdę nie jest w pełni możliwe, gdyż zumba stanowi swoistą mieszankę salsy, samby, tańca brzucha, merengue, a nawet rumby, cza-czy oraz twista. Zajęcia w sali fitness przypominają zatem huczną imprezę.

Dla kogo ten taniec?

Klucz do sukcesu zumby tkwi właśnie w jednym istotnym fakcie – aby móc ją ćwiczyć, nie trzeba być znakomitym tancerzem. W rzeczywistości czynniki mające ogromne znaczenie w innych formach aktywności, takie jak koordynacja ruchowa czy poczucie rytmu, nie mają tu żadnego wpływu. Nieważne jest także to, jak wyglądasz. Na zajęciach odnajdzie się każdy – i gruby, i szczupły. Tempo jest różnorodne, a kroki zazwyczaj nieskomplikowane. Jedyne, czego potrzeba, to wygodne obuwie, opaska na włosy, krótkie spodenki i T-shirt.

Zumba – sposób na relaks

Dla wielu ludzi aktywność ta jest nie tylko metodą na walkę ze zbędnymi kilogramami, ale również prawdziwym hobby. Ten taniec może wciągnąć niczym narkotyk. Ciągłe zainteresowanie zumbą wynika z urozmaiconych sekwencji kroków i skrupulatnie dobieranej muzyki, która zwykle jest oryginalna i specyficzna, dlatego też zajęcia te nigdy nie są nudne. Jeśli nie masz nic ciekawego na oku, szukasz nowości i pragniesz doznać czegoś ekscytującego, wybierz się do najbliższego klubu fitness i zapisz na pierwsze lekcje zumby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *